مبانی نظری تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم

بهترین فایل قابل دانلود و دریافت با موضوع مبانی نظری تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیمقابل مشاهده می باشد
مبانی نظری تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم|40086986|yoq|مبانی نظری وپیشینه تحقیق تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم,پیشینه ومبانی نظری پژوهش تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم,مبانی نظری تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم,مبانی نظری پژوهش تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم,پیشینه نظری پژوهش تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم,پژوهش تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم, تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم, تصمیم‏گیری

پیشینه ومبانی نظری پژوهش تصمیم‏گیری، تاریخچه و مفاهیم

توضیحات: فصل دوم (پیشینه ی پژوهش)

همرا با منبع نویسی درون متنی فارسی و انگلیسی کامل به شیوه APA جهت استفاده فصل دو

توضیحات نظری در مورد متغیر و همچنین پیشینه در مورد متغیر مربوطه و متغیرهای مشابه

رفرنس نویسی و پاورقی دقیق و مناسب برای فصل دو

منبع: دارد (به شیوهAPA)

نوع فایل: WORDو قابل ویرایش با فرمت doc

قسمتی از مبانی نظری متغیر:

آیا تصمیم‏گیری، پدیده‏های عجیب و ناشناخته ای است یا آنکه کار راحت و ساده ای است؟ هنوز معلوم نیست که چگونه، چه موقع و کجا تصمیم ساخته و پرداخته می شود. به گفته ی مدیر عامل شرکت جنرال موتورز «اغلب سخت است که بگویم که چه کسی و چه موقعی تصمیم گرفته است و حتی چه کسی مبدأ تقصیم بوده است. غالباً من نمی دانم در جنرال موتورز چه موقع تصمیم گرفته می شود؟ من به خاطر نمی آورم که در یک جلسه کمیته ای بوده باشم و مسائل به رأی گیری گذارده شود. معمولاً یک نفر مسائل را خلاصه می نماید. دیگران با تکان دادن سر یا ابراز نظر خود به اجماع می رسند» (کوبین، 1980) مطالعه مفهوم و ماهیت تصمیم‏گیری، کار و مشکل است و این ناشی از هنگامی که می گوییم تکلیف چیزی را معین کرده ایم، درباره موضوعی به توافق رسیده ایم، مسئله ای را حل و فصل کرده ایم، به نتیجه ای رسیده ایم، جواب پیدا نموده ایم و... در تمامی این موارد منظورمان این است که تصمیمی اتخاذ شده است و با اتخاذ این تصمیم، جریان یا فرآیندی به پایان رسید و خاتمه یافته است. مشکل در این است که سرانجام و پایان یک فرآیند را می توان شروع و آغاز فرآیندی دیگر تلقی کرد. در نتیجه با آغاز دهه 1950 میلادی شاهد حرکت و فعالیتی در زمینه ماهیت، فرآیند و تئوری های تصمیم‏گیری هستیم که به مرور شتاب مصرس و قابل ملاحظه ای به خود گرفته است. (مظاهری، 1379). این مفهوم در مدیریت مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و پس از آن تئوری ها طرح ها و تعاریف فراوانی در این زمینه ارائه شده است، در زیر بعضی از این تعاریف آورده شده است.

تعریف تصمیم‏گیری

تصمیم گرفتن در لغت به معنی، اداره کردن، قصد کردن آمده است (دهخدا) رادفر و همکاران (1387) تصمیم‏گیری را فرآیند پیچیده ای می دانند که شامل انواع توانایی های فکری و نیز داشتن اطلاعات در مورد تصمیمی که می‏خواهیم بگیریم می باشد. الوانی (1385) تصمیم‏گیری را عبارت از انتخاب یک راه میان راه‏های مختلف می داند.

تصمیم‏گیری، عبارت از مطالعه، شناسایی و انتخاب گزینه‏ها براساس ارزش ها، اولویت ها و توجیهات تصمیم گیرنده است. تصمیم‏گیری، شامل چندین مرحله است، به این ترتیب که ابتدا باید به مشخص نمودن گزینه‏ها پرداخت و سپس بهترین گزینه را که هماهنگ با اهداف، نحوه زندگی، ارزش ها و خواسته‏های افراد است، برگزید. (هریس، 1998)

تصمیم‏گیری، عبارت از فرآیند انتخاب ممتازترین گزینه با قاعده از میان سایر گزینه‏هاست. تصمیم‏گیری، در کلیه جنبه‏های زندگی شامل تصمیم در خصوص خرید، رأی گیری، انتخاب شغل و... دخالت دارد. تصمیمات معمولاً با عدم اطمینان در خصوص دنیای خارجی و تعارضات، اولویت ها و رجحان های شخصی همراهند و فرآیند تصمیم‏گیری اغلب با مرحله جمع آوری اطلاعات شروع شده و پس از ارزیابی احتمالی تا آخرین مرحله که انتخاب است، پیش می رود. (شافیر، 1993) طبق تئوری ساختار برتر مونت‏گومری (1983)، تصمیم‏گیری در واقع جست و جو برای دستیابی به ساختار برتر می باشد. به عبارت دیگر تصمیم‏گیری عبارت است از تلاش برای یافتن برترین گزینه، به طوری که حداقل در یک خصوصیت از سایر گزینه‏ها ارجع و از نظر سایر خصوصیات نیز از هیچیک از موارد کمتر نباشد. طبق فرض، جست و جو برای یافتن ساختار برتر طی چهار مرحله صورت می گیرد:

الف: بازنگری اولیه – جمع آوری گزینه‏های مختلف و خصوصیات مرتبط با هر یک.

ب: یافتن گزینه برتر (احتمالی).

ج: ارزیابی گزینه برتر از نظر برتری نسبت به سایر گزینه‏ها.

د: ساختار برتر، بازنمایی روان شناسانه از گزینه‏ها در صورت انتخاب مورد برتر.

تصمیم‏گیری عبارت از فرآیند انتخاب از میان چند گزینه، اجرای تصمیم و استفاده از اطلاعات باز خوردی پیامدهای تصمیم برای استفاده در تصمیمات بعدی است. تصمیم‏گیری شامل اجزاء پردازش و پیامد است که هر کدام به تنهایی و یا توأماً برای سنجش کارآمدی تصمیم اتخاذ شده، مورد استفاده قرار می گیرند. جزء پردازش شامل تشخیص مسئله، قضاوت در خصوص اهمیت مسئله برای فرد یا گروه (اگر مسئله مهم نباشد، پردازش در همین مرحله به پایان می رسد)، جست و جو برای یافتن گزینه‏ها و ارزیابی هر یک (در صورت مهم تشخیص دادن مسئله) و انتخاب یک گزینه برای پیشگیری یا پاسخ به مسئله است. جزء پیامد، شامل تکمیل یا اجرای یک فعالیت متعاقب انتخاب گزینه و متناسب با آن و ارزیابی نتایج است. (گوردن، 1997) نمودار 2-1 این اجزاء را نشان می دهد.

- Gordon


مطالب دیگر:
📌استخراج با سيالات فوق بحراني (SCF) و كاربردهاي آن در فرآيندهاي جداسازي📌آشنایی با عملیات حفر چال و انواع آن📌آشنایی با استانداردهای در و ديوار و پنجره‌ها و آزمون آنها📌آشنایی با استاندارهاي علامت و نشانه SMV براي وسائل نقليه و ادوات كشاورزي كندرو📌آشنایی با عضلات ناحیه قدامی و خلفی تنه همراه با شکل📌آشنایی با استاندارد روش نگهداري ميوه ها و سبزيهاي تازه در سردخانه📌آشنایی با استراتژي توليد در كلاس جهانی و چگونگی دستیابی به آن و ارزیابی آن استراتژی📌آزمایش های مکانیک خاک📌آشنایی با فرایند استریلیزاسیون شیر و روش استریلیزاسیون مداوم📌آشنایی با استارت موتورهاي جت و توربيني و بررسی تفادت آنها با استارت موتورنای پیستونی📌آشنایی با مناطق و جاذبه های طبیعی استان کرمان و مروری بر جغرافیای طبیعی و تاریخی استان و وضعی📌آزمایش های ضريب اصطكاك مابين سطوح، حركت پرتابي، تعادل ايستاي جسم سخت، سقوط آزاد و بررسي تعادل📌آشنایی با استاد محمود فرشچيان و گفتگویی با ایشان و تصاویر آثارشان📌آشنایی با استان کرمان، موقعیت جغرافیایی، طبیعت و شهرستانهای آن📌آزمايشهای ضربه جت آب، نيروهاي وارد بر يك جسم غوطه‌ور در مايع ساكن، روش اندازه‌گيري دبي، كانال📌آشنایی با زندگي و شخصيت علی اکبر دهخدا و فعالیتهای ایشان📌آشنایی با استان کهکلویه و بویراحمد، موقعیت، وضعیت فرهنگی، اقتصادی و ... آن📌استان کرمان، جغرافیا، جاذبه های طبیعی، فرهنگ و شهرستانهای آن📌آشنایی با طبیعت، اماکن فرهنگی و تفریجی، موقعيت جغرافيايي و تقسيمات سياسي استان مازندران📌آشنایی با استاندارد حسابداري‌ شماره‌ 2 و صورت‌ جريان‌ وجوه نقد📌آشنايي با محيط 3DS MAX و نحوه کار با آن📌آشنایی با شبکه های کامپیوتری، تجهیزات و امنیت آنها و نگاهی به دانلود آفلاین📌آشنایی با محیط فلش (flash) و انواع فايلها، ابزار، لایه ها و انواع فریمهای آن📌آشنايي با شهر ماسوله، بافت و معماری آن و مروری بر موقعیت جغرافیایی و منابع طبیعی ماسوله📌آشنايي با شبكه هاي عصبي مصنوعي، بازشناسي الگو، نرون پايه و چند لايه